Thursday, February 09, 2006

Kuran-ı Kerim Mucizeler

İnkar edenler Evren(Gökler) ve yer birbirleriyle bitişik iken onları ayırdığımızı, her canlıyı sudan yarattığımızı görmüyorlar mı? Yine de onlar inanmayacaklar mı?
21- Enbiya Suresi 30
Ayetin ifadesinden, bu ayette belirtilenlerin inkârcılara karşı bir delil niteliğinde olduğunu, bu ayette belirtilenler sebebiyle inkârcıların inanması gerektiğini anlıyoruz. Ateistlerin en temel iddiası maddenin sonsuzdan beri var olduğu ve maddenin tüm canlı-cansız varlıkları tesadüfen oluşturduğudur. Oysa Büyük Patlama (Big-Bang) teorisi Evren'in ve zamanın bir başlangıcı olduğunu ortaya koyarak ateizmin bu en temel iddiasını yıkmaktadır. Ayette "İnkâr edenler görmüyorlar mı?" diye sorulması da çok anlamlıdır. Bu şekilde ayet Evren'in ve yeryüzünün bitişikken ayrıldığının anlaşılabileceğine, bunu anlamanın mümkün olduğuna da işaret etmektedir. Ayetin doğruluğunun anlaşılacağı 1900'lü yıllar, bilimsel keşiflerin arttığı, bazılarının bilim ile dini çatışır halde göstermeye çalıştığı yıllardır. Sanayi toplumunun getirdiği refah ile şımaran insanların bazıları bu yıllarda maddeyi putlaştırmaya ve Allah'ın yerine koymaya kalkmışlardır. Tam böyle bir ortamda bazı insanların tapınmaya kalktığı maddenin yaratılmış olduğunun, yani başlangıcı olduğunun, Big-Bang ile doğrulan-ması inkârcılığa inen bir tokattır. Ayetin devamında geçen "Yine de onlar inanmayacaklar mı?" cümlesi de çok anlamlıdır. Ayetin bu işaretini de tarih doğrulamış, ortaya konan tüm delillere rağmen inkârcılar inkârlarında ısrarcı olmuşlardır. Ayet bilimsel gerçekleri ortaya koyarken inkârcıların her şeye rağmen inanmama eğilimini de ortaya koymaktadır.
Ayette belirtilenler hem Evren'in başlangıcı olduğunu ortaya koyarak, inkârcılığın maddenin sonsuzdan beri bu şekilde var olduğu iddiasını yıkmakta ve inkârcıları inanmaya mecbur etmektedir, hem de Kuran'ın indiği dönemden 1300 yıl sonra anlaşılacak bu gerçek Kuran'da geçtiği için, inkârcıları bir kez daha Kuran'ın Allah'ın sözü olduğunu kabule zorlamaktadır.

11 Comments:

Anonymous Anonymous said...

evet kuran-ı kerim mucizelerle dolu

1:32 PM  
Anonymous Anonymous said...

başarılar diliyorum iyi başlamışsın

1:18 AM  
Anonymous DEMİR said...

bigbang meselesi oldum olası ilgimi çekmiştir

1:30 AM  
Anonymous Anonymous said...

evetde mucize olduğunu bizde biliyoruz :D

9:32 AM  
Anonymous Anonymous said...

kısa bir yazı olsun güzel

5:51 AM  
Anonymous fatih said...

ben dağlarla ilgili bir mucize duymuştum bulursan yazda okuyalım

1:25 PM  
Anonymous iyi said...

ne diyelim boş ama hoş :)

3:37 AM  
Anonymous Anonymous said...

SİZLERİ TEBRİK EDİYORUM ARAŞTIRMALARINIZDAN DOLAYI

4:47 AM  
Anonymous saadettin said...

evet bu mucizeleri ömer çelakıl'ın www.kuranca.com sitesinde görmüştüm. www.celakil.com diye bir site daha açmış adam fakat aynısı

4:13 AM  
Anonymous Anonymous said...

sizi yürekten destekliyorum başarılar

12:58 AM  
Anonymous Anonymous said...

bazı şahıslar dinlemeden ön yargıyla yaklaşıyor bunlar ufku dar insanlar şimdiye kadar kuranın böylesine bir kitap oldugunu bilmiyordum inancım arttı

1:02 AM  

Post a Comment

<< Home